Zde pro vás máme šest pravidel pro zacházení se sušeným ovocem:
Aby sušené ovoce co nejvíce prospělo vašemu zdraví, je třeba dodržovat tyto zásady:
1) Určitá tuhost sušeného ovoce je známkou jeho kvality. Pro dlouhodobé skladování je třeba odsušit ca 80% původní vody podle druhu ovoce. Požadované měkkosti ovoce lze snadno dosáhnout dodáním vody, např. napařením na sítě nad hladinou ohřáté vody (jako ohřívání knedlíků.)
2) Pro dlouhodobé skladování sušeného ovoce je vhodné suché prostředí (suchý sklep, nebo tmavá suchá komora).
3) Uzavřené balení sušeného ovoce není vhodné vystavit přímému slunečnímu záření. Dojde tak k ohřevu ovoce, uvolnění zbytkové vody, rosnému bodu a následně k rozvoji plísní.
4) Sušené ovoce je zdravé užívat jako prebiotikum, neboť vytváří optimální prostředí pro rozvoj probiotik ve střevech a tím přispívá ke zlepšení imunity a činnosti vaší nervové soustavy.
5) Určité druhy sušeného ovoce jsou optimální náhradou za nezdravé komerční bonbóny a jiné sladkosti. K tomuto účelu doporučujeme půlené švestky a celé hrušky rozkrájené na plátky.
6) Vzhledem k tomu, že ovoce je přirozeným zdrojem ovocného a hroznového cukru, může dojít při delším skladování ke krystalizaci těchto cukrů na povrchu ovoce. Toto se vyskytuje zejména u odrůdy původní České švestky a podobných odrůd. Krystalizace cukru není na závadu kvality usušeného ovoce. Např. odrůdy typu Bosenských švestek jsou kyselejší a k této krystalizaci u nich ani při dlouhodobém skladování nedochází.
"V jednoduchosti je krása,
v sušeném ovoci je zdraví."
Využití sušeného ovoce při přípravě jídel, v teplé i studené kuchyni, má v Čechách již mnohaletou tradici. Vzpomínám si, jak mi moje babička jednou v létě dala ochutnat studenou švestkovou polévku. Byla výborná, chutnala po švestkách a měla jejich barvu...
V zimním období tvoří sušené ovoce pro mě i moje tři děti základní příjem vitamínů a neomezené možnosti zdravého mlsání. Je třeba si však pohlídat, odkud ovoce pochází, zda bylo pěstováno bez postřiků a umělých hnojiv. A také zda bylo šetrně usušeno a zda nebylo konzervováno cukrem nebo jinými chemickými látkami.
Sušené ovocné křížaly
Představují naprosto ideální svačinku na doma i na cesty. Super ideální je to především pro děti. Pomalým převalováním po jazyku a následným žvýkáním sušeného ovoce člověk zaměstnává slinné žlázy, sliny zvlhčují ovoce a to postupně měkne a uvolňuje svoji lahodnou chuť. Cucání pecek obsažených v sušeném ovoci (švestky, třešně, višně) připomíná dobu sklizně a původní šťavnatost ovoce.
Kaše a nákypy
Sušené ovoce se rozkrájí na menší kousky a těmi se pak dochucuje kaše (např. ovesná, pohanková nebo jahelná) a kromě obohacení chuti ji přidané sušené ovoce i přirozeně doslazuje. Stejně tak můžeme menší kousky sušeného ovoce přidávat do sladkých nákypů (rýžový nákyp s pudingem a sušeným ovocem, kuskus s oříšky a sušeným ovocem a další.) Možnosti jsou takřka neomezené...
Jemná ovesná kaše s arónií, hruškami a lískovými oříšky
Potřebujeme (na 2 porce): 2 hrsti jemných ovesných vloček s klíčky, ½ hrsti sušené arónie, 4 kousky sušených půlených hrušek, hrst lehce opražených lískových oříšků, med na doslazení.
Vločky nasypeme do menšího kastrůlku a zalijeme dvěma hrnky vlažné vody. Ponecháme chvíli bobtnat. Poté přisypeme na kousky pokrájené sušené ovoce a přivedeme k varu. Vařič pak vypneme a kaši necháme za občasného míchání "dojít". Když trochu vychladne, osladíme podle chuti medem a poté v misce dozdobíme zbylým sušeným ovocem a lehce opraženými lískovými oříšky.
VYZKOUŠEJTE NÁŠ RECEPT :-)
Koláče, bábovky a moučníky
V zimních měsících, kdy máme pro pečení k dispozici jen pomálu lokálního čerstvého ovoce, není nic jednoduššího, než sáhnout po ovoci sušeném. Platí, že pokud přisypáváme sušené ovoce do těsta, úměrně ho rozkrájíme, případně ho můžeme podle chuti na chvíli nechat nabobtnat ve vodě, rumu nebo ovocném likéru.
Zimní oříšková bábovka se sušeným ovocem
Potřebujeme: 1 hrnek hladké špaldové mouky, hrst (10 půlek) sušených půlených švestek bez pecky, 5 kousků půlených hrušek, hrstičku sušeného červeného rybízu, 3 vejce, ½ hrnku moučkového cukru, ½ hrnku oleje, ½ hrnku mléka, 1 hrnek nastrouhaných oříšků, 1 kypřící prášek do pečiva (nebo jeho zdravější alternativu).
Vejce ušleháme s cukrem a mezitím si v přestávkách v druhé misce smícháme mouku s práškem do pečiva, namletými ořechy a rozkrájeným sušeným ovocem. Sypkou směs za pomalého míchání přidáváme do první misky a opatrně přilejeme mléko a olej. Těsto řádně rozmícháme a pak vložíme do pečlivě vymazané a moukou vysypané bábovkové formy a upečeme v předehřáté troubě.
VYZKOUŠEJTE NÁŠ RECEPT :-)
Zimní mechová bábovka s kustovnicí a sušenými hruškami
Potřebujeme: 1 hrnek hladké špaldové mouky, ca 5 kousků půlených hrušek, hrstičku sušené kustovnice, 3 vejce, ½ hrnku moučkového cukru, ½ hrnku oleje, ½ hrnku mléka, 1/2 hrnku nastrouhaných oříšků, 1 kypřící prášek do pečiva (nebo jeho zdravější alternativu).
Kustovnici vložíme do hrnečku, přidáme ca 3 lžíce vlažné vody a necháme lehce nabobtnat. Vejce ušleháme s cukrem a mezitím si v přestávkách v druhé misce smícháme mouku s práškem do pečiva, namletými ořechy a rozkrájenými hruškami. Sypkou směs za pomalého míchání přidáváme do první misky a opatrně přilejeme mléko a olej. Přisypeme kustovnici. Těsto řádně rozmícháme a pak vložíme do pečlivě vymazané a moukou vysypané bábovkové formy a upečeme v předehřáté troubě.
VYZKOUŠEJTE NÁŠ RECEPT :-)
Sušené hrušky a francouzské sýry
Jemná karamelová chuť půlených hrušek se harmonicky propojí se sýrem podle Vaší chuti.
Obojí nakrájejte na tenké plátky a připravte si jednohubky pro výjimečnou příležitost. Pro umocnění kulinářského zážitku dozdobte několika kuličkami sušených třešní a višní...
VYZKOUŠEJTE NÁŠ RECEPT :-)
Pečené placičky s ovocem
Skvělá chutná snídaně na doma i k popadnutí jen tak do ruky při ranním chvatném odchodu do školy nebo do práce.
Placičky z ovesných vloček
Potřebujeme: 1/2 másla, 100 g cukru moučka (nebo nahradíme ca 10 lžícemi medu), 200g hladké mouky, 2 vejce, 2 lžičky kypřícího prášku do pečiva, 1/4l ovesných vloček, špetka soli, k dochucení: sušené ovoce podle chuti, chia semínka, oříšky.
V zadělávací míse trpělivě rozmícháme med s vajíčky. Mezitím si připravíme sušené ovoce na malé kousky a rozdrtíme oříšky. V rendlíčku na kamnech necháme mírně rozpustit máslo. V druhé misce smícháme hladkou mouku, ovesné vločky, kypřící prášek do pečiva a přidáme špetku soli. Sypkou směs a máslo za stálého míchání opatrně přisypeme do směsi v zadělávací míse. Přidáme sušené ovoce, podle chuti trochu chia semínek, oříšky a získáme tak tužší směs. Polévkovou lžící vykrajujeme a na plech vyložený pečícím papírem klademe kopečky, které upravíme do podoby ca 1cm vysokých placiček. Pečeme do růžova v troubě předehřáté na 170 stupňů.
VYZKOUŠEJTE NÁŠ RECEPT :-)